O mnie

Moje zdjęcie
Katowice, Poland
Jestem nauczycielem i od paru lat moje życie kręci się wokół pracy. W przedszkolu i w szkole tak wiele się dzieje, trzeba być ciągle na pełnych obrotach. Korzystam z rad bardziej doświadczonych i mądrzejszych ale też sama chciałam się podzielić tym co udało mi się wypracować. To co prezentuję w blogu to twórczość własna oraz pomysły zaczerpnięte z różnych źródeł: z książek, z internetu z warsztatów. Podczas tworzenia wielu dekoracji często pomagały mi moje dobre koleżanki po fachu Justyna i Kasia :) na które zawsze mogłam liczyć.Praca zespołowa to podstawa sukcesu:) Tworząc tego bloga( a pomogłam mi w tym kreatywna dusza Alicja) miałam taką nadzieję że będzie to miejsce w którym nauczyciele wychowania przedszkolnego lub edukacji wczesnoszkolnej znajdą coś dla siebie. Coś co ułatwi im pracę i będzie inspiracją do dalszych twórczych działań.

niedziela, 15 lutego 2015

Galeria ze zdjęciami.

Często tworzymy galerie zdjęć naszych uczniów, przedszkolaków. Ja zrobiłam coś bardzo prostego  w wykonaniu.



Parawan na przedstawienia.

W szkole, w przedszkolu ciągle odbywają się różne uroczystości i  przedstawienia. Tworzymy  dekoracje, scenografie. Czasami jest to utrudnione ponieważ nie mamy do czego przymocować dekoracji. Ja też borykałam się z takimi trudnościami. Postanowiłam stworzyć coś co będzie lekkie, tanie i proste w wykonaniu oraz łatwe w montażu.
Projekt uwzględniał, parawan składający się z 6 ścian.
Wysokość: 2 m, całkowita szerokość parawanu to 6 m. Całkowity koszt materiałów to 350 zł.
Parawan jest wykonany ze styropianu i metalowych profili, połączony za pomocą zawiasów które można ściągnąć. Parawan został wykonany przez złotą rączkę A:)
Myślę że taki parawan bardzo  ułatwi nam  pracę:)







niedziela, 18 stycznia 2015

Dekoracje szkolne.

Spotkałam się z opinią że w klasach 1-3 nie robi się już żadnych dekoracji, ozdób - na takie słowa aż włos jeży się na głowie. Oczywisty jest fakt że nie jest to już przedszkole, jednak dziecko nadal potrzebuje radosnego, twórczego  świata w którym będzie się rozwijać. Myślę że nawet nauczyciel poczuł by się się lepiej gdyby przyszło mu pracować w kolorowej klasie, która zmienia się wraz z nową porą roku.
Swoje dekoracje mocowałam do ścian za pomocą masy mocującej, muszę przyznać że nie jest to rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ po pewnym czasie masa lekko wysycha i dekoracje odklejają się.

Prace plastyczne.

W czasie zajęć dydaktycznych i w czasie  kółka plastycznego staram się wprowadzić dzieci w świat w którym nie mamy żadnych ograniczeń, dysponując zwykłymi rzeczami a czasami  tylko różnymi odpadami możemy stworzyć zaskakujące i piękne rzeczy. W sztuce tworzenia chodzi o akt twórczy i oto co dzięki tej działalności możemy uzyskać.  Większość pomysłów zaczerpnęłam z książek z  internetu - jest to naprawdę bogactwo myśli twórczej. Warto poszukać, pokombinować i poszerzyć swoje horyzonty-  przyczyni się to przede wszystkim do rozwoju waszych podopiecznych  no i oczywiście  was samych.
Pamiętajcie że nie trzeba przejawiać zdolności plastycznych czy też manualnych aby twórczo pracować, wystarczy odrobina chęci i zapału do pracy.



Pomocnicy św. Mikołaja.

Pomocnicy świętego Mikołaja-w miejsce głowy wklejamy powiększone zdjęcie dzieci.



Akwarium.

Duże akwarium wykonane jest z pudła po telewizorze( małe akwarium jest zrobione z pudełka po butach).


Czarownica.

Konstrukcja czarownicy to 2 litrowa butelka, na którą założono czarny błyszczący worek na śmieci.


Duszki.

Praca wykonana jest  z białej agrowłókniny. Głowa zawiązana jest gumką, oczy przyklejone klejem na ciepło.


Makieta domu.

Domek wykonany z szarej torebki papierowej, wypchany gazetami, zamocowany  klejem na ciepło lub wikolem do tekturki.
Pomysł zaczerpnięty z internetu.



Pies z papierowej torebki.

Pies został wykonany z szarej papierowej torebki, środek torebki jest wypchany gazetami.
Pomysł zaczerpnięty z internetu.



Zabawka Furby.

Zabawka Furby - uwielbiana przez dzieci, znienawidzona  przez rodziców, ponieważ cena jest bardzo wygórowana. Co możemy zrobić w takiej sytuacji gdy dziecko rozpaczliwie domaga się takiej zabawki?
Możemy ją zrobić sami, razem z dzieckiem. Jest to wspaniały pomysł zaczerpnięty z internetu, który podsunęła mi moja koleżanka:)
Pomysł wykonania Furbiego znajduje się na  stronie YouTube.


Pracy jest dosyć sporo, jednak można Furbiego wykonać nawet z dzieciakami w szkole. Radość tworzenia była ogromna.






Boże Narodzenie- Dzieciątko w muszelce.

Muszla została wykonana z  gliny samoutwardzalnej ( może być również masa solna). Ozdobiona została farba akrylową i lakierem postarzającym. W środku muszelki przykleiłam klejem na ciepło sianko i  gipsową figurkę Dzieciątka  Jezus.




Krasnale w klasie.

W mojej klasie pojawiły się krasnale. Zostały wykonane z kolorowego brystolu i zamocowane do ściany za pomocą masy mocującej.







Wędki.

Wędki to bardzo prosty sposób na ciekawe zajęcia dydaktyczne w przedszkolu i w szkole. Dzieci mogą łowić literki, cyferki, dodawać -odejmować złapane okazy, można łowić  rybki o odpowiednich kolorach, kształtach. Tematyka połowów jest zależna od przerabianego materiału.
Wędki zrobiłam ze zwykłych patyków( gałęzi), zamocowałam drut a na końcu przykleiłam wikolem kawałek magnesu.




Dekoracje przedszkolne.

Od najmłodszych lat uważałam przedszkole za baśniową i kolorową krainę. Nie wyobrażam sobie aby w miejscu w którym przebywają dzieci było pusto i ponuro. Budynek, sale, korytarze muszą zachęć młodego człowieka do wspólnej zabawy i do odkrywania świata. Świat z dziecięcych lat pozostaje w naszej pamięci bardzo długo i czy chcielibyśmy wspominać ten okres jako czarna i szara rozpacz połączona z rozłąką z najbliższymi? To chyba najgorszy scenariusz jaki mógłby się nam przydarzyć. Myślę że każdy z nas chciałby dla swojego dziecka przestrzeni w której dziecko będzie czuło się dobrze, gdzie oprócz radosnych i życzliwych twarzy Pań wychowawczyń będzie mnóstwo wspaniałych i bajkowych dekoracji które przyczynią się do rozwijania wyobraźni.
Zaczynając swoją przygodę z przedszkolem od razu zabrałam się do dzieła, miałam mnóstwo pomysłów i chęci do twórczego działania.
Początkowo moje dekoracje ścienne tworzyłam za pomocą pasteli suchych, efekt był ciekawy jednak pracy bardzo dużo. Prace zabezpieczałem lakierem aby nie uległy rozmazaniu. Oczywiście w pracach pomagały mi koleżanki:)Którym jestem bardzo wdzięczna, ponieważ pomogły mi zrealizować pewne moje dziecięce wizje:)
Dekoracje mocowane zostały za pomocą zszywacza tapicerskiego, ponieważ ściany były wykonane z płyt gipsowych.
W późniejszym czasie zaczęłam tworzyć dekoracje wykorzystując kolorowy brystol i szary papier.



Spódniczka dla Słoneczka lub dla Pani Lato.

Pomysł zaczerpnięty z warsztatów muzyczno-plastycznych " Wiosna, lato, jesień, zima i zabawa się zaczyna"
Spódniczkę możemy wykorzystać do różnych zabaw muzyczno-ruchowych.


System nagradzania.

Stworzyłam system nagradzania poprzez zamieszczanie zdjęcia dziecka np. chłopca jako rycerza a dziewczynki jako księżniczki.


Stonoga spacerowa Fela.

Spacer z najmłodszą grupą przedszkolną to spory wyczyn, ponieważ dzieci nie potrafią jeszcze chodzić w parach, rozchodzą się na boki, jest to bardzo niebezpieczne. Dlatego  postanowiłam uszyć stonogę spacerową Felę. Co bardzo ułatwiło nam spacery i wszelkie wyjścia.
Oczywiście jeżeli placówka dysponuje odpowiednim zapleczem finansowym jest możliwość aby zakupić profesjonalne spacerowe węże w różnych internetowych sklepach.




Pająk Edward.

Pomysł  zaczerpnięty z warsztatów muzyczno-plastycznych " Wiosna, lato, jesień, zima i zabawa się zaczyna".
Pająk Edward został uszyty z filcu, środek wypchany watą, za pomocą kleju na gorąco zamocowałam szarfy.
Pająk Edward to pomoc dydaktyczny wykorzystywana  podczas zabawy " Pająk i muchy", oraz do zabaw muzyczno-ruchowych.





Projekt edukacyjny- Zakrętkowy zawrót głowy.

Projekt edukacyjny " Zakretkowy zawrót głowy",  miał uzmysłowić dzieciom i ich rodzicom że można stworzyć coś z niczego, że zwykła plastikowa zakrętka może stać się w naszych oczach dziełem sztuki.
Projekt przebiegał w kilku etapach:
-Zbiórka zakrętek.
- Segregacja zakrętek.
-Wycinanie różnych wzorów z płyt wiórowych.
-Malowanie farbami akrylowymi płyt.
-Przyklejanie zakrętek.
-Umieszczenie prac w ogrodzie przedszkolnym.